Inspiracje
Posted in

Rolety czy plisy – czym lepiej zasłonić okno?

plisy
Posted in

Mocno świecące słońce, nagrzewanie się pomieszczenia, spojrzenia przechodniów – można znaleźć co najmniej trzy powody, dla których warto zamontować w oknie zasłony rolety lub plisy. Które z tych rozwiązań ma jednak więcej zalet? W tym wpisie przyjrzeliśmy się bliżej roletom i plisom, aby doradzić naszym Klientom, czym lepiej zasłonić okno.

Plisy okienne – połączenie elegancji z funkcjonalnością

Jak sama nazwa wskazuje, plisy są wykonane z plisowanego materiału. Zapewniają więc nie tylko ochronę przed słońcem, ale są też świetną dekoracją. Dostępne w naszej ofercie plisy w Koninie są wykonane z materiałów o różnej grubości, dlatego możemy samodzielnie wybrać stopień ochrony przed słońcem. Bez trudu można znaleźć plisy z tkanin w różnych kolorach, gładkich lub wzorzystych. Z łatwością dopasujemy je więc do wystroju wnętrza. Warto wziąć też pod uwagę, że większość materiałów, z których są wykonane plisy nie sprawia problemów z utrzymaniem w czystości. Możliwość prania sprawia, że taki sposób zasłaniania okna doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których istnieje duże ryzyko zabrudzenia np. w kuchni.

Zaletą plisów jest też subtelny, elegancki design. Zazwyczaj są wykonane z tkaniny, która dobrze chroni przed słońcem, a jednocześnie prezentuje się lekko i delikatnie. Specjalne prowadnice sprawiają, że plisa okienna bardzo dobrze przylega do szyby. Nie ma więc problemów z otwieraniem okna, kiedy chcemy przewietrzyć pomieszczenie. Nie musimy się martwić też, że plisa zostanie uszkodzona przez silny wiatr, ponieważ jest dobrze przymocowana do okna. Po złożeniu, materiał zajmuje bardzo mało miejsca i praktycznie chowa się we framudze. Dzięki temu, plisy zdecydowanie wyróżniają się pod względem walorów estetycznych.

Wiemy z doświadczenia, że nasi Klienci coraz częściej poszukują nieszablonowych rozwiązań i urządzają swoje domy niestandardowo. W takim wypadku, również warto zastanowić się nad montażem plisów okiennych. Na rynku można znaleźć produkty w nietypowych kształtach: trójkątnym, półokrągłym czy nawet trapezowym. Doskonale sprawdzą się więc np. jako wykończenie drzwi balkonowych czy świetlików. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób, które postawiły na okna o niestandardowym kształcie i rozmiarze, przez co mają problem ze znalezieniem odpowiedniej osłony przed słońcem. Plisy są też dostępne z różnego typu regulacją. Zazwyczaj jest to łańcuszek, ale zdarza się też, że mamy do czynienia nawet ze zdalnym sterowaniem. Za pomocą górnej i dolnej prowadnicy można też dokładnie regulować, jak dużą część okna chcemy zasłonić.

Żaden produkt nie jest jednak oczywiście pozbawiony wad. W przypadku plisów, trzeba liczyć się z większymi kosztami, ponieważ jest to rozwiązanie droższe od rolet. To od nas zależy, czy uznamy ich zalety za wystarczające, aby zrekompensować większe koszty.

Rolety – sprawdzone rozwiązanie do Twojego domu

Rolety wciąż pojawiają się w polskich domach częściej od plisów. Jest to więc rozwiązanie, na które decyduje się duża część naszych Klientów. W naszej ofercie dostępne są liczne rolety w Koninie, dlatego z łatwością można znaleźć zarówno produkt pasujący do biura, jak i dziecięcego pokoju. Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwala na doskonałe dobranie tkaniny do wystroju pomieszczenia. Nie tylko względy estetyczne mają tu jednak znaczenie. Warto też pamiętać, że zarówno instalacja, jak i demontaż rolet są bardzo łatwe. Prostota konstrukcji sprawia, że zwyczajne rolety może założyć praktycznie każdy.

Rolety wykonuje się z trwałych materiałów, które skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi i nagrzewaniem pomieszczenia. Oprócz tego, specjalna struktura i wykończenie wysokiej jakości rolet sprawiają, że bardzo łatwo jest utrzymać je w czystości. Dobre rolety będą odporne nie tylko na powstawanie trudnych do usunięcia plam, ale też blaknięcie, zmianę kształtu czy działanie wilgoci.

Warto też wziąć pod uwagę, że na rynku dostępne są nie tylko najprostsze, klasyczne rolety. Do wyboru mamy również modele rzymskie czy weneckie, które wyróżniają się niestandardowym designem. Popularnym rozwiązaniem są rolety dzień-noc, z których użyciem możemy z łatwością kontrolować zaciemnienie pomieszczenia i dostosowywać je do panujących warunków pogodowych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że rolety nieznacznie odstają od okna. Nie chronią więc przed słońcem tak samo dobrze, jak plisy.

Podsumowanie: co wybrać?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wystroju domu oraz naszych priorytetów. Zakłada się, że plisy lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach jasnych, a rolety – w ciemnych, ponieważ nie przylegają ściśle do okna i zapewniają delikatne doświetlenie. Plisy z kolei, doskonale chronią, nawet przed bardzo mocnym słońcem. Ten podział jest jednak oczywiście umowny i subiektywny, dlatego nie trzeba się do niego w 100% stosować. Wybór jest też zależny od stylu pomieszczenia i tego, jak zamierzamy ozdobić okno. Jeżeli nie chcemy wieszać firanek, lepiej będzie zdecydować się na plisy, które same w sobie są już dekoracją.

Rolety, plisy, a może tradycyjne zasłony – możemy znaleźć kilka metod osłony pomieszczenia przed słońcem. Wybór jest tak szeroki, że każdy dobierze rozwiązanie idealne do swojego budżetu i preferencji.

GÓRA