Inspiracje
Posted in

Jak wybrać najlepsze firanki?

Posted in

Trudno wyobrazić sobie przytulny dom bez firanek. Żeby jednak dobrze się prezentowały, trzeba je odpowiednio dobrać. Zebraliśmy wszystkie czynniki, które warto wziąć pod uwagę, podczas wybierania firanek i przygotowaliśmy praktyczny poradnik. Sprawdź, jak znaleźć najlepsze firany do Twojego domu.

Jak prawidłowo mierzyć okno?

Mierzenie okna to pierwszy krok do zakupu nowych firanek. Wiele osób robi to intuicyjnie, ale taka metoda nie zawsze się sprawdza. Wystarczy jeden błąd, aby pomiar był nieprawidłowy. W takiej sytuacji, trudno oczekiwać, że kupimy firanę o odpowiedniej szerokości i długości. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak zmierzyć okno, żeby mieć pewność, że materiał będzie się na nim doskonale prezentował. Warto poświęcić chwilę na pomiary, żeby potem ułatwić sobie marszczenie i wieszanie firanki. Jeśli dokonamy niewłaściwego wyboru, później będziemy musieli włożyć wiele wysiłku, żeby materiał dobrze się prezentował. Zawieszenie dobrze dobranej i zmarszczonej firany zajmuje za to dosłownie chwilę.

Celem mierzenia okna jest poznanie dokładnych wymiarów powierzchni, którą będzie zakrywać gotowa firana po zawieszeniu. Trzeba więc poznać szerokość i wysokość tej przestrzeni. Przekłada się to na szerokość i długość materiału na firany. Podczas pomiaru trzeba też wziąć pod uwagę sposób mocowania. To właśnie od niego zależna będzie wysokość. Popularnym sposobem jest wieszanie firany na karniszu przymocowanym do ściany. Prawidłowe ustalenie wysokości rozpoczynamy od góry karnisza i kończymy w miejscu, gdzie firanka powinna się kończyć. W tym momencie trzeba już więc zdecydować, jakiej długości materiał nas interesuje.

W polskich wnętrzach często pojawiają się też firany wieszane na szynie. Popularnością cieszą się tzw. mikroflexy, czyli niewielkie haczyki ukryte w tkaninie, które po zawieszeniu są praktycznie niewidoczne. Na szynie można wieszać firanki również z użyciem żabek. Jeżeli planujemy zamocować firankę na szynie sufitowej, należy zmierzyć wysokość od sufitu do miejsca, w którym tkanina powinna się kończyć. Firanka zazwyczaj powinna zakrywać parapet. W sypialni czy salonie wiele osób decyduje się jednak na produkt sięgający do podłogi. W takiej sytuacji warto pamiętać, żeby wybrać materiał mało brudzący i niesprawiający trudności w czyszczeniu. Szerokość to po prostu przestrzeń, którą powinna zakrywać firanka. Zazwyczaj jest to po prostu cała wnęka okienna z bezpiecznym zapasem (20-30 cm). Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko wstępny wymiar i nie można przekładać tych wartości wprost na szerokość firany. Pod uwagę trzeba wziąć również marszczenie.

Górne i dolne wykończenie firany

W naszej ofercie znajdziesz firany w Koninie do każdego pomieszczenia. Firanki mogą różnić się nie tylko kolorem i materiałem, ale też wykończeniem. Nie można o tym zapominać, ponieważ wykończenie górne umożliwia zawieszenie firany konkretnym sposobem, a dolne – ma wpływ na kwestie wizualne. Aby zawiesić tkaninę na szynie lub karniszu typu KS, firanka musi posiadać haczyki mikroflex. Do mocowania na szynie oraz tradycyjnych karniszach idealnie nadają się tkaniny z taśmą marszczącą. Są proste do zawieszenia oraz bardzo łatwo jest je równomiernie zmarszczyć. Zdecydowanie spodobają się zwolennikom eleganckich, wygodnych rozwiązań.

W polskich domach pojawiają się też karnisze rurkowe. Doskonale pasują zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz. W przypadku takiego karnisza, jako wykończenie górne sprawdzą się metalowe kółka. Jeżeli wydają nam się zbyt surowe, alternatywą jest bardziej dyskretna taśma tunelowa. W takich firankach, karnisz zostaje ukryty, co daje ciekawy efekty wizualny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich zwolenników dyskretnego mocowania firan.

Nie można zapominać również o wyborze odpowiedniego wykończenia dolnego. Popularnością cieszą się tradycyjne zakładki na dole tkaniny. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku gładkich tkanin, które nie są wykończone koronką czy innego rodzaju ozdobnikami. Zakładka na dole wzmacnia materiał i doskonale pasuje do wnętrz, w których chcemy zachować nowoczesny, minimalistyczny wystrój. Jako wykończenie dolne wykorzystuje się też obciążniki, które są wszywane w procesie produkcji. Zazwyczaj mają formę delikatnej linki. Obciążniki powszechnie nazywa się ołowianką, ponieważ często są wykonane z taśmy ołowianej. Jest praktycznie niewidoczna, a sprawia, że tkanina nie zawija się i zawsze elegancko wygląda. W taki sposób wykończona może być nie tylko firana, ale też zasłona.

Przydatne informacje na temat marszczenia

Częstym błędem jest zakup zbyt wąskiej tkaniny. Jeżeli kupimy tyle metrów firanki, ile wynosi szerokość okna, materiał trzeba będzie po prostu naciągnąć. Żeby firanka była estetycznie zmarszczona, trzeba mieć znacznie więcej materiału. Sprawdzona proporcja to marszczenie materiału w stosunku 1:2. Na okno o szerokości 1 m, będziemy więc potrzebować 2 metrów materiału. Trzeba też oczywiście uwzględnić wykończenie tkaniny. Do wymiarów każdej krawędzi warto więc dodać jeszcze po 5 cm.

Posiadamy firany i zasłony w Koninie, które będą doskonałą ozdobą każdego domu. Przed wyborem konkretnej tkaniny warto jednak upewnić się, że szukamy produktu o właściwych wymiarach.

GÓRA