Newsy
Posted in

Jak wybrać dodatki do salonu w stylu loftowym?

Posted in

Na rynku dostępne są obecnie tak różnorodne elementy wyposażenia, że nie potrzeba wiele, aby w domu pojawił się chaos. Warto więc zdecydować się na jeden styl i konsekwentnie trzymać się jego założeń. Zyskamy wtedy pewność, że wystrój wnętrza będzie spójny. Postanowiliśmy wziąć pod lupę jedną z najciekawszych propozycji – styl loftowy.

Styl loftowy – co to oznacza?

Styl loftowy ukształtował się w Nowym Jorku w latach 60. i 70. XX wieku. Jego kolebką jest SoHo, czyli jedna z dzielnic Manhattanu. W tej okolicy znajdowały się głównie fabryki. Zmiana prawa pracy sprawiła jednak, że duże zakłady przemysłowe zaczęły upadać lub przenosić się poza miasto. W SoHo pozostały więc puste budynki, które należało zagospodarować. Powstawały w nich poprzemysłowe mieszkania, czyli właśnie lofty, przyciągające lokatorów niskim czynszem. Duża powierzchnia i wysokie sufity szczególnie spodobały się artystom z różnych dziedzin sztuki. Lofty były przestrzenne, dlatego doskonale nadawały się na pracownie. Z czasem zaczęto organizować w nich również wystawy.

Lofty obecnie znajdują się oczywiście nie tylko w Nowym Jorku, ale na całym świecie. W ten sposób określa się przestronne mieszkania z bardzo dobrym dostępem do światła słonecznego. Styl loftowy stanowi doskonałe połączenie surowych elementów, różnorodnych akcentów kolorystycznych i oryginalnych dodatków. Przypadnie więc do gustu każdemu, kto lubi nieszablonowe, nowoczesne wnętrza.

Dekoracje w stylu loftowym

W mieszkaniach w stylu loftowym często pojawiają się industrialne elementy takie, jak cegła, beton, metal czy postarzane drewno. Warto je jednak przełamać za pomocą odpowiednich dodatków. Do takiego wnętrza doskonale będą pasować zdecydowane, geometryczne wzory. Popularnością cieszą się nasze poduszki w Koninie, ozdobione wyrazistymi motywami zwierzęcymi lub roślinnymi. Tego typu dekoracje doskonale ożywią wnętrze, utrzymane w stonowanej kolorystyce. Styl loftowy to przede wszystkim szarość, biel i czerń. Podczas wyboru dodatków warto więc wystrzegać się tych barw. Można postawić na elementy pastelowe lub utrzymane w bardziej zdecydowanych kolorach takich, jak żółty, niebieski czy butelkowa zieleń.

Wnętrza w stylu loftowym są dość surowe, dlatego dobrze dodać dekoracje, które sprawią, że będą bardziej przytulne. Warto więc postawić na zasłony w Koninie. Do salonu w stylu loftowym pasują gładkie tkaniny. Można zdecydować się na żakard, bawełnę, len czy woal. Zasłony spełniają dwie funkcje. Z jednej strony są dekoracją, sprawiającą że wnętrze staje się bardziej przytulne. Po drugie, zasłony doskonale osłonią przed słońcem. Sprawdzają się więc w loftowych wnętrzach, dla których charakterystyczne są duże okna, zapewniające dostęp naturalnego światła.

Nie możemy zapominać również o obrazach. Styl loftowy wywodzi się od mieszkań, zajmowanych przez artystów, dlatego sztuka jest jego nieodłącznym elementem. Jeżeli mamy do dyspozycji przestronny salon, warto zdecydować się na stworzenie małej galerii sztuki. Do loftowego wnętrza doskonale będzie pasować zestaw obrazów, dopasowanych pod względem stylistyki. Jako wzorzec może posłużyć serigrafia autorstwa Andy’ego Warhola przedstawiająca Marilyn Monroe. W mniejszych pomieszczeniach można postawić na jeden obraz, najlepiej utrzymany w geometrycznej, abstrakcyjnej konwencji.

W dawnych loftach bardzo często pojawiały się betonowe ściany i podłogi. Współczesne wnętrza są jednak znacznie przytulniejsze. Surowe elementy takie, jak cegła czy metal, warto więc połączyć z wzorami i przyjemnymi w dotyku tkaninami. Na podłodze może pojawić się puchaty dywan. Dobrze sprawdzają się geometryczne wzory. Możemy postawić na stonowane barwy lub wręcz przeciwnie – kontrasty. Jeżeli wybierzemy drugą opcję, warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru podczas zakupu kolejnych elementów wyposażenia. Na ścianach wnętrz loftowych bardzo często pojawiają się nasze tapety w Koninie. Dobrym wyborem będą z pewnością minimalistyczne, graficzne wzory. Można również zdecydować się na malarską wariację na temat klasycznych wzorów zwierzęcych lub roślinnych.

Jakie oświetlenie do salonu w stylu loftowym?

W stylu loftowym zazwyczaj urządzamy przestronne, dobrze nasłonecznione pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że oświetlenie nie odgrywa ważnej roli. Doskonale sprawdzą się kompozycje świetlne, składające się z kilku lamp. Do wnętrza w stylu loftowym pasują żyrandole o geometrycznym kształcie. Jeżeli chodzi o kolorystykę, dobrym rozwiązaniem jest połączenie czerni i złota lub miedzi. Można też postawić na chrom lub różowe złoto. Typowa lampa w stylu loftowym posiada odsłoniętą żarówkę. Można zdecydować się również na jeszcze bardziej oryginalne źródła światła np. w kształcie reflektora. Jeżeli nie chcemy, żeby wnętrze było zbyt surowe, powinniśmy postawić na dobre oświetlenie. Oprócz żyrandola, warto kupić lampę stojącą, a na szafkach porozstawiać świece lub minimalistyczne, metalowe lampiony.

Styl loftowy doskonale sprawdza się w nowoczesnych mieszkaniach. Odpowiedni dobór dodatków zapewnia równowagę między surowymi, industrialnymi elementami a przytulnym, domowym klimatem.

GÓRA